Refinancováním hypotéky ušetříte

Nejen když jsou úroky nízko,
dá se refinancováním hypotéky ušetřit.

Téměř 100 tisíc majitelů hypotéky čeká v letošním roce konec fixace. Je tedy pravděpodobné, že se budou banky o nové klienty snažit bojovat. Pokud vám tedy vaše banka nenabídne při fixaci dobré podmínky, není problém refinancovat svou hypotéku jinam. Je ale potřeba začít vše řešit včas!

Kouzlo refinancování

Kouzlo refinancování vychází ze základního parametru hypotéky, který umožňuje na konci fixace bez sankcí hypotéku splatit. V tomto období také očekávejte od své banky nabídku úrokové sazby a dalších podmínek pro další fixační období. Nečekejte však, že hned první nabídka od banky bude extra výhodná. Přeci jen, už jste klientem banky, a tak myjí banky pocit, že se vám již nemusejí podbízet. Už dlouho ale platí, že štěstí přeje připraveným. A jen připravení klienti si dokáží vyjednat lepší sazbu i další podmínky, případně zvládne včas a bez problémů přejít se svou hypotékou k jiné bance. A jak se to dělá?

Datum na smlouvě je odrazovým můstkem

Nejprve vyhledejte svou smlouvu o hypotečním úvěru. Je důležité najít přesně definovaný termín fixace, pokud ve smlouvě toto datum není vyznačeno, je pro vás z pravidla stěžejní datum podpisu úvěrové smlouvy. Fixace se totiž řídí těmito dvěma daty, nikoliv datem kdy jste začali úvěr čerpat. Vypadá to banálně, ale rozdíl v datech může být i několik měsíců!

Praxe je taková, že vám vaše banka pošle přibližně šest týdnů, někdy jen čtyři týdny před výročím fixace dopis, ve kterém vám nabídne úrokovou sazbu na další období fixace. Pokud se dobře připravíte a nebudete zbytečně vyčkávat na dopis, který ne vždy dorazí v dostatečném předstihu, získáte důležitý náskok. Začít mapovat podmínky běžné na trhu je dobré už dva až tři měsíce dopředu. V posledních měsících se setkáváme s klienty, kteří se informují o podmínkách hypoték při fixaci již šest měsíců dopředu. Ani to není špatně! Abyste nemuseli ztrácet čas obíháním všech bank, obraťte se na specialistu, hypotečního makléře.

Vybírat z odborníků, kteří se na hypoteční úvěry a jejich kompletní problematiku, tedy včetně refinancování, specializují se vám zaručeně vyplatí.

Úrok není vše

Hitem posledních měsíců je lákání nových klientů bankami na úžasné úrokové sazby. Je tedy velice pravděpodobné, že z tohoto hlediska dostanete u jiné banky lepší nabídku.

Nyní se budeme znovu opakovat a připomeneme vám, že sazba není vše! Při refinancování hypotéky hrají opět velkou roli další podmínky úvěru a poplatky. V případě, že si na tyto další parametry nedáte pozor, může být celá úspora z ušetřených úroků, díky skvělé úrokové sazbě, rázem pryč. Dnes se liší hlavně poplatky za zpracování hypotečního úvěru. Některé banky už od nich u refinancování úplně odstoupili, jiné vyhlašují časově omezené akce, během kterých poplatky zcela odpouštějí. Ale stále jsou zde i takové banky, které se nebojí říci si za zapracování hypotéky při refinancování i 5.000,- Kč.

Máte-li v průběhu splácení hypotéky finanční rezervy a chcete je využívat na zrychlení splacení hypotéky, je důležité zajímat se, jaké jsou u vybrané banky podmínky mimořádných splátek. Opět je to u bank zcela odlišné. Některé rovnou umožňují za poplatek sjednat ve smlouvě mimořádné splátky bez sankce, jinde tuto výhodu získáte zcela zdarma. Ale pokud se nebudete tomuto parametru při refinancování hypotéky věnovat, a později budete chtít mimořádnou splátku realizovat, zaplatíte na sankcích od banky tisíce korun navíc.

Jakmile se společně s vybraným hypotečním makléřem pustíte do hodnocení nabídek refinancování, oslovte svou stávající banku, aby vám vyčíslila jistinu. Jedná se o částku, kterou je zapotřebí bance ke dni refinancováni uhradit, aby tato hypotéka zanikla. Každý dobrý hypoteční makléř vám s tímto krokem zajisté pomůže, připraví potřebné dopisy a dle dohody s vámi je i do banky doručí potřebným způsobem. Tento krok se opět nevyplácí podceňovat! Chybně nebo pozdě doručené žádosti nejsou totiž aktuální bankou akceptovány. V takovém případě vyjde celé vaše snažení vniveč. A úspora při fixaci se tím pádem nedostaví.


Umíte sami dobře posoudit úvěrové podmínky?
Vyznáte se ve všech listinách, které hypotéky provázejí?

I jediné chybné rozhodnutí vás může přijít velmi draho. Zvolte jistější a jednodušší cestu, obraťte se na specialistu, hypotečního makléře GEPARD FINANCE.

Postaráme se kompletně o celý průběh refinancování. Pomůžeme vám vyjednat výhodnější úrokovou sazbu i další důležité parametry. Dohromady můžete získat až stovky tisíc korun navíc.

Sjednejte si zdarma a nezávazně osobní schůzku. Jen získáte.