Hypotéka nebo podnájem?

Volba mezi hypotékou a podnájmem je v diskuzích velmi oblíbené téma. Často se při výběru upřednostňují subjektivní faktory, před racionálními fakty, a to i se všemi plusy a mínusy, které z takového rozhodnutí plynou.

I přesto, že je mnoho faktorů, které do výsledku rozhodování zasáhnou, dá se k vyřešení tomuto problému přistoupit racionálně.

A jaký je nejčastější argument odpůrců hypoték? Fakt, že pořídit si hypotéku ve většině případů znamená, že se zavážete k pravidelnému splácení na dlouhou dobu dopředu. A mají pravdu, to se jim nedá upřít. Není ale placení nájmu také úplně stejným závazkem? Je, nájemné přece také musíte platit pravidelně a po stejně dlouhou dobu.

Dalším častým argumentem, je vývoj životní situace, který částečně nemůžeme ovlivnit. I na to však banky myslí. Pokud na splácení hypotéky klient nemá, existuje vždy několik možností, jak se ze svízelné situace dostat:

  • může požádat banku o odložení splátek,
  • může požádat banku o snížení splátek a prodloužení splatnosti hypotéky,
  • může současně s prodejem nemovitosti převést hypotéku na někoho jiného,
  • může nemovitost prodat a z utržené částky hypotéku uhradit.

V případě posledních dvou uvedených možností může za předpokladu aktuální příznivé ceny nemovitosti obdržet prodávající i nemalou část investovaných financí z hypotéky zpět. Tyto "naspořené" finance mu pak pomůžou do dalšího začátku. A řekněme si upřímně, měl by každý z nás při platbách nájemného i další volné naspořené finance?

Spolupracujete-li s kvalitním hypotečním makléřem, je vám k ruce i v případě těch horších chvil. Nebojte se v takovém případě na něj obrátit. Určitě vám ve svízelné situaci pomůže.

Zásadním bodem porovnávání je samozřejmě cena nemovitosti oproti výsi nájenmého. Dále musíme zohlednit schopnost dané nemovitosti udržet si hodnotu, a nebo ji v případě dobrého výběru ještě dále zvyšovat.

Článek pro vás budeme pravidelně doplňovat konkrétní příklady, se kterými se v praxi setkáváme:


Chcete se o svých záměrech poradit?

Jsme vám kdykoli k dispozici. Kontaktujte nás.