Fixace úrokové sazby

Úroková sazba je důležitým parametrem hypotkéky.
Většina klietů si vybírá úrokovou sazbu pevně fixovanou na období jednoho, tří nebo pěti let.

Pokud patříte mezi vlastníky hypoétky s fixovanou sazbou je pro vás konec fixace úrokové sazby velmi důležitým obdobím. Jedná se totiž o jediný moment, kdy můžete se svou hypoétkou bez sankce „hýbat“. Například vložit mimořádnou splátku, změnit délku splatnosti, převést hypoétku do jiné banky, nebo i celou hypotéku splatit. Zjednodušeně řečeno, můžete se svou hypotékou udělat cokoliv. Proto se vám nemusí vyplatit propásnout tento okamžik bez povšimnutí.

Nepropásněte konec fixace úrokové sazby!

Délka úrokové sazby hypotéky se nejčastěji pevně fixuje na období jeden, tři či pět let. Majitel hypotéky pak má garanci stejné výše úrokové sazby po celé toto období. Když fixační období skončí má před sebou majitel hypotéky možnost volby, zdali zůstane u stejné banky, nebo přejde se svou hypotékou ke konkurenci. Nejčastějším důvodem pro změnu banky je výše úrokové sazby. Ve chvíli, kdy se rozdíl v úrokových sazbách dá počítat na desetiny procenta, je dobré začít počítat. Úspora na zaplacených úrocích už může být zajímavá.

Příklad úspory na průměrné hypotéce:

  • zůstatek hypotéky: 1.600.000,- Kč
  • zbývající splatnost: 20 let
  • zvolená fixace úrokové sazby: 5 let

  • nabízený úrok bankou: 3,09%
  • splátka při nabízené sazbě: 8.946,- Kč

  • úrok vyjednaný při refinancování: 2,85%
  • splátka při vyjednané sazbě: 8.754,- Kč

  • měsíční úspora: 192,- Kč
  • úspora za fixaci: 11.515,- Kč

Pro úspěšné refinancování hypotéky je potřeba začít včas podnikat patřičné kroky. Již mnoho klientů propáslo svou možnost refinancovat hypotéku, protože si včas nezjistili kdy jejich fixace úrokové sazby končí. Když jim pak banka poslala na poslední chvíli dopis s novými podmínkami byli nemile překvapeni. I u hypotéky tedy platí, že pozorné čtení smluv se vyplácí. Přesné datum konce fixace úrokové sazby naleznete ve smlouvě přímo napsané, nebo odpovídá vlastnímu podpisu úvěrové smlouvy. Pozor, velmi často je toto datum rozdílné od data vyčerpání hypotéky. Což může být zrádné především pokud jste prostřednictvím hypotéky realizovali stavbu domu. 


Štěstí přeje připraveným

Chcete si zajistit snadné refinancování? Včas se na něj připravte!

Zhruba dva až tři měsíce před koncem fixace je potřeba začít zjišťovat jaké jsou aktuálně nejlepší podmínky ve všech bankách. S tímto vám nejlépe pomůžou nezávislí hypoteční makléři, kteří vám potřebné kalkulace zpracují. Součástí takové kalkulace je i seznam dokumentů, které jsou zapotřebí pro úspěšnou realizaci refinancování. Pak už jen vyčkejte na nabídku nových podmínek od vaší stávající banky. Pokud máte od konkurence lepší podmínky, není nač čekat. Při využití hypotečních makléřů zvládnete refinancování do dvou týdnů, a to bezplatně a s minimem papírování.

Blíží se konec fixace úrokové sazby vaší hypotéky? Kontaktujte nás, bezplatně vás procesem refinancování hypotéky provedeme!