GEPARD FINANCE 
Praha 4 Dolnokrčská

Dolnokrčská 1966/54
140 00 Praha 4

Mobil
+420 606 262 222

 

fbg+

Hypoteční žargon

Máte taky někdy pocit, že na vás finanční poradci,
nebo bankovní úředníci hovoří nějakou cizí řečí?
Zde je vám k dispozici slovník hypotečních pojmů,
abyste se v hypotékách mohli lépe zorientovat.

Jak to zde funguje? Máte dvě možnosti jak najít co hledáte:

  1. můžete si postupně projít celou stránku,
  2. nebo si vyberte počáteční písmeno výrazu, který hledáte.

Pojmů zde nyní ještě není mnoho, ale postupně je sem doplňujeme. Již brzy celou stránku zaplníme a obsah propojíme i s našimi články, abychom vám tak jejich čtení zpříjemnili.

Vyhledání pojmu podle prvního písmene

 A | B | C | D | F | H | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | Z 

Výrazy na které narazíte v hypotékách

Anuita 

tak se nazývá pravidelná měsíční splátka hypotéky, která v sobě obsahuje platbu úroku i dlužné jistiny (úmor). Tato splátka je po celou dobu úvěru stejná (pokud se nemění úrok - u hypotéky je například stejná po dobu fixace úrokové sazby). Často se můžete se setkat i s výrazem Anuitní splátka.

Amerika

je často používaný slengový výraz pro Americkou hypotéku, nebo-li Neúčelovou hypotéku. Tento produkt vám umožní použít finance z hypotéky na cokoliv. Odměnou pro banku je vyšší úrok, než při běžné hypotéce na bydlení.

Bankovní registr 

Bonita

má více významů. Používá se například i v zemědělství, kde hodnotíme bonitu půdy.

Nás ale nyní zajímá bonita v souvislosti s hypotékami. Banky totiž hodnotí bonitu klienta, tedy jeho schopnost řádně splatit zapůjčené peníze. Z pravidla platí, že čím lepší je klientova bonita, tím roste jeho šance na získání hypotéky a také lepších podmínek.

BRKI

CBCB 

CNCB

Degresivní splátka 

je splátka, které v průběhu splácení neustále klesá. To znamená, že na počátku splácí dlužník vyšší částku, než na konci. Při tomto způsobů splácení zaplatí dlužník bance na úrocích za stejné období méně, než při anuitní spláce.

Dlužník

Tohle nepopulární a neoblíbené slovo k hypotékám bohužel patří. Jako dlužník je ve smluvní dokumentaci označována strana, která si od banky půjčuje peníze.

Domicilace

je výraz, kterým banky označují využívání domovského účtu. Tedy pokud si u banky A rozhodnete vzít hypotéku, zřídí vám tato banka zároveň i běžný bankovní účet.

Opět nám s tímto výrazem přímo souvisí i Úroková sazba. Některé banky totiž za využívání jejich bankovního účtu současně s hypotékou (tedy Domicilaci) nabízejí výrazné slevy na úrokových sazbách.

I zde je však mnoho různorodých přístupů bank. Některým stačí, když Vám na účet přijde výplata (či úhrada faktury), jiné zase chtějí dodržet určitý počet transakcí na účtu, až po takové, které vám do Úvěrové smlouvy napíší konkrétní částku, kterou musíte na účet pravidelně zasílat. Ojedinělá není ani kombinace více popsaných možností.

Fixace úrokové sazby 

to je období, po které Vám banka garantuje stejnou výši úrokové sazby. Tím pádem, je ve většině případů po stejné období i pevná výše měsíční splátky.

Nejvíce se využívají fixační období v letech. Nejčastěji 1 rok, 3 roky, 5 let. Tyto délky fixace úrokové sazby jsou většinou v bankách nejlevnější. Stále častěji si klienti volí i delší fixaci úrokové sazby v délce 7 let a 10 let. A to především kvůli aktuálním nízkým sazbám, které banky ještě umocňují různými marketingovými kampaněmi.

V bankách se dále můžete setkat s méně používanými sazbami, jako jsou krátké tříměsíční, nebo plovoucí (floatové) pohyblivé sazby, kde se fixuje pouze marže banky. A nebo naopak s velmi málo používanými fixacemi dlouhými i 15 let, 20 let a 25 let.

Hypotéka 

hovorový výraz pro Hypoteční úvěr. Přesnou definici výrazu naleznete v zákoně č. 190/2004 Sb. o dluhopisech. Aby se úvěr mohl nazývat hypotečním, musí být vždy zajištěn nemovitostí. O tom, na co se dají hypotéky použít, jsme si řekli v samostatném článku účely hypotéky.

Hypoteční zástavní listy

Jistina 

je aktuální výše dlužné částky. Vyjadřuje pouze čistou hodnotu dluhu bez příslušenství (bez úroků a poplatků). U hypotéky i u jiných půjček se jistina průběžně snižuje o zaplacené splátky.

Kvitance 

V hypotékách vydává kvitanci banka klientovi na vyžádání ve chvíli, kdy se chystá hypotéku celkově splatit. Banka v tomto dokumentu klientovi garantuje za jakých podmínek a v jakém termínu se vzdá zástavního práva na nemovitosti, která k předmětné hypotéce tvoří zajištění (je v zástavě banky).

Součástí kvitance pak může být i informace o tom, že stávající banka souhlasí se vstupem jiné banky na 2. místo v pořadí zástavců. Tato varianta se používá v případě, že stávající hypotéku uhradí klient z jiné hypotéky. Například při refinancování, nebo i při prodeji.

LTV 

je velmi v hypotékách používaná, a také velmi důležitá, zkratka anglického výrazu "Loan To Value". Do češtiny se dá přeložit jako "Částka proti hodnotě". Prakticky to znamená, kolik vám půjčí banka na nemovitost, kterou jí dáváte do zástavy.

Více informací o LTV, včetně praktických příkladů výpočtu naleznete v článku Jak LTV ovlivňuje hypotéky?

Mimořádná splátka 

Nebankovní registr 

NRKI

Odhad nemovitosti 

p.a. 

vidíte nejčastěji v hypotékách napsané za úrokem. Například 1,89 % p.a. Jedná se o zkratku z latinského "Per Annum", nebo-li česky "Roční". Znamená to tedy, že zkratka p.a. nás upozorňuje na to, že zmíněný úrok je úrokem ročním.

Pojištění

PRIBOR

Předčasná splátka

Progresivní splátka

během splácení roste. To znamená, že na počátku hypotéky dlužník splácí bance menší částky a ty pomalu rostou. Ke konci hypotéky platí splátky nejvyšší.

Refinancování 

RPSN

Solus 

Tržní cena 

Úroková sazba 

určuje cenu, za kterou si dlužník půjčuje peníze. Nebo se dá také říci, že vyjadřuje hodnotu o kolik dlužník svoji půjčku přeplatí.

Věřitel 

Věřitelem je v případě hypoték banka. Jedná se tedy o odborný výraz pro stranu smluvního vztahu, které půjčuje peníze straně druhé (dlužníkovi).

Vinkulace

Zástava 

Zástavce

Zástavní smlouva

 

Nenašli jste výraz, který jste hledali?
  • Napište nám jej dolů do komentáře, nebo na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
A my ho pro vás brzy doplníme i s odpovídajícím výkladem.

Hypotéky v praxi


Hypotéka na nákup rodinného domu bez pop…

Po dlouhé době jsme řešili jednodušší případ ve které šlo především o dosažení nejnižších možných nákladů na hypotéku. Jak se hypotéka pana Michala rodila? Pan Michal hledal vhodnou nemovitost pro svou rodinu velmi dlouho....

Hypotéka na výstavbu rodinného domu s re…

Tento hypoteční případ nebyl vůbec složitý svým púvodním zadáním, ale změnami, které nastaly v průběhu klientova rozhodování. Jak se hypotéka pana Ondřeje rodila? Pan Ondřej měl na počátku jasnou představu o svém záměru. Spojit stávající...

Co je to LTV a jak ovlivňuje hypotéky?

Jak přesně funguje LTV,  k čemu je u hypotéky dobré,  ovlivňuje nějak úrokovou sazbu,  z čeho a jak se vůbec počítá? Stručný popis LTV naleznete i v našem hypotečním slovníku. Dnes...

100% hypotéka bez dokládání příjmů

Jak koupit nový byt pomocí hypotéky,  nepotřebovat k tomu žádné vlastní peníze  a navíc ještě ani nedokládat bance příjmy?  Nemožné? To ne, ale moc možností není. Jak se hypotéka paní Dity...

100% Hypotéka na byt - ateliér

Po dlouhé době, jsme dostali celkem jednoduché zadání. Mělo vlastně jen jeden jediný háček. Skloubit 100% hypotéku, nákup ateliéru a účast cizince na úvěrové smlouvě. Jak se hypotéka pana Michala rodila? Pan...

Komerční banka mění u hypoték pásma LTV

Komerční banka se rozhodla upravit rozsah svých pásem LTV u hypoték. Pro ty, kteří nemají mnoho naspořených financí je to dobrá zpráva. Nižší úroková sazba hypotéky i při vyšším LTV Komerční banka se rozhodla dorovnat...

Gepard hypotéka se slevou od Raiffeisenb…

Raiffeisenbank připravila na únorslevu pro klienty Gepard finance.Americkou hypotéku pořídítelevněji o 1% a hypotéku o 0,3%. O 1% levnější Americká hypotéka pro měsíc únor máme pro své klienty, kteří se rozhdnou při zajišťování...

Záměna žadatele při fixaci hypotéky

Hlavním naším úkolem bylo zaměnitjednoho z žadatelů o hypotékubez nutnosti dokládání příjmů. Jak se hypotéka paní Zuzany rodila? Takto přesně vypadá jeden z těch případů, ve kterém výsledná úroková sazba nebyla tím hlavním sledovaným...

Refinancování hypotéky s úsporou 131.000…

Pro klienta jsme zajistili sníženínabídnuté úrokové sazby o 0,70%.Díky tomu ušetří více jak 131.000 Kč. Jak se hypotéka pana Patrika nezrodila? Pro pana Patrika P. jsme zajišťovali hypotéku na výstavbu rodinného domu už...

Lednové hypotéky České spořitelny a Hypo…

Už i lídři na trhu hypoték,Česká spořitelna a Hypoteční banka,upravily své ceny a poplatky tak,aby byly jejich hypotéky zajímavější. Nízké úrokové sazby hypoték České spořitelny Česká spořitelna zveřejnila minimální sazby, které mohou...

Equa bank hypotéky jsou stále výhodné

Equa bank prodloužila všechnymarketingové akce u svých hypoték.Navíc přidává i metodická vylepšení. Výhodné hypotéky od Equa bank Hypotéky v Equa bank se až do 16. 3. 2015 dají pořídit se stejnými marketingovými akcemi ,...

Hypotéky nově nejen v UniCredit Bank

I druhý pracovní den v roce 2015je ve znamení změn UniCredit Bank.Své hypotéky však mění i Sberbank CZ. Změny v poplatcích za Hypotéky UniCredit Bank Ve včerejší novince jsme vás informovali o...

První změny u Hypoték v roce 2015

Banky Wüstenrot a Unicredit bankhned první pracovní den v roce 2015připravily změny ve svých hypotékách. Hypotéky od Unicredit bank zlevňují hned na začátku nového roku pro nás Unicredit bank připravila příjemné překvapení....

Hypotéka na rodinný dům s odhadem zdarma

Maximální servis pro klienta,se slevou 0,2% z úrokové sazbya hypotéka bez poplatků. Jak se hypotéka pana Jana rodila? Pan Jan R. měl přesnou předtsavu o tom, jaké služby chce od naší hypoteční...

Výhodné refinancování hypotéky půl roku …

Domovská banka odmítla s klientem komunikovat o dalších podmínkách hypotéky dopředu.Proto využil výhodné akční nabídky jiné banky. Jak se hypotéka pana Jaroslava rodila? Pan Jaroslav K. již téměř 5 let splácí řádně...


Další novinky